Chameleon jemenský
CHAMELEON JEMENSKÝ
Mája chce ven
Chameleo calyptratus
Chamelon jemenský patří mezi méně náročné chameleony. Při dodržení základních požadavků by Vám jeho chov neměl dělat potíže. Pokud nemáte žádné zkušenosti, pořiďte si raději samce. Dorůstá větší velikosti, až 60 cm, je barevnější a je méně náchylný na nemoci vznikající z nedostatků minerálů a vitamínů. V jednom teráriu jen jednoho samce, jinak se Vám porvou. Pokud budete mít velké terárko, můžete mít pohromadě dvě samice, ale ani to se mi neosvědčilo. Důkladně si prostudujte literaturu, například Chameleoni od Nečase. Na internetu je také dost kvalitních stránek, které najdete v sekci Odkazy.
Zde Vám popíši svůj chov a snad se mé zkušenosti budou někomu hodit.
K chovu používám terárium o rozměrech 60 x 50 x 70 výška, ve spodní části boku nebo předku a ve stropě opatřené větrací mřížkou. Svítím zářivkou ReptiGlo 5, která má podíl UVB záření potřebného pro správnou funkci chameleoního organismu. Bez něj napaříklad nedokážou hospodařit s provitamínem AD3, který potřebují k ukládání minerálů jako je vápník. Dále používám žárovku, která slouží i jako zdroj tepla, pod kterým se chameleon podle potřeby nahřívá. Teplota v teráriu by měla být při zemi 22°C až po 30°C v horních partiích nádrže. Přehřátého chama poznáte podle otevřené tlamky, nebo podle toho, že se zdržuje delší dobu na dně.
Jako substrát dna používám rašelinu s mírnou příměsí říčního písku. Nedávat lignocel! Je popsáno dost případů, kdy si jím zvířata ucpala střeva. Dlaším vybavením jsou různé větve. Já používám větve z okrasné vrby. Jsou pěkné na pohled a chamíkům vyhovují. Navíc, co z vrby uříznu, rychle zase doroste. Větví raději více než méně. Chameleon na nich prožije skoro celý život. Po zemi se pohybuje jen vyjímečně. Časem si najde své oblíbené místo pro nahřívání a místečko pro odpočinek. Některé větve by měly být až k zářivce, protože účinnost UVB je jen asi do 30 cm od zdroje. Zářivku je třeba po roce vyměnit za novou. Pokud máte možnost, nechte chameleona za teplého počasí aspoň chvíli slunit, ale pozor na přehřátí. Musí mít možnost se před sluncem schovat. Nejlepší je umístit chama na kytku nebo keř a on si vleze na stinnou nebo slunnou stranu podle sebe.
Chameleoni pijí vodu olizováním kapek, i když jsem mnohokrát pozoroval chameleony, kteří pili vodu z misky. Ale asi to neumí každý a hlavním a přirozeným způsobem je pro ně olizování kapek z listů, skel a větví. Proto terárium dvakrát denně rosíme. Zajišťujeme tím i zvýšenou vlhkost vzduchu v nádrži, která by se měla pohybovat kolem 60%. Umístěním živých rostlin zlepšíme vnitřní podmínky a navíc, i když jsou chameleoni masožravci, občas si zobnou i nějaké lupeno. Používám nejraději fíkus benjamín.
Chameleonům krmím cvrčky, v létě občas nějakou kobylku, jednou za čas dospělým chamíkům dám myší holátko. Milují mouchy, masařky a motýly. Červy krmím jen vyjímečně. Potravu obohacuji vitamíny a minerály.
Každý chovatel má vyzkoušný svůj přípravek. Já používám směs Biomin H + Reptivit + Plastin. Míchám dva díly Biominu H s jedním dílem Reptivitu a přidám trochu Plastinu, aby směs byla mírně narůžovělá. Vše jenom přibližně. Biomin H a Plastin se dá koupit v lékárně. reptivit nebo podobný přípravek v každé prodejně pro chovatele. Krmnou dávku cvrčků dám do zavírací sklenice, posypu trochu směsí, zavři zamixuju, aby se cvrčkové obalili a vysypu do terária. Tak to dělám obden. Jeden den v týdnu nekrmím vůbec.
S malým 2
Tak to by byl jen tak v rychlosti popsán chov chameleona. Pokud potřebujete více informací, doporučuji tuto literaturu: Petr Nečas - Chameleoni; R. Kraus, M. Kocián - Chameleoni a gekoni. Nebo na internetové stránce www.sanchez.wz.cz , kde se dozvíte i jak poznáte, že je Váš chovanec nemocný, jak ho léčit a ve fóru získáte spoustu užitečných rad. Navíc se tam můžete na cokoliv zeptat a vždy Vám někdo odpoví.
Náhledy fotografií ze složky Chameleoni
Komentáře
Přehled komentářů
pro radka:Děkuju,už jsem s ním byla u veterináře,je prý v po ho.ale akorát dostává málo jídla a méně rosení.Tak tet už je to všechno v poho,děkuji,Vám !!! :)))
chameleon jemenský
(Bella, 4. 2. 2013 8:49)ahoj,já mám chameleona jemenskýho(samečka)a stále pije,jí,vyhřívá se,leze po mně,je se mnou stále spokojen.akorát mi vadí že se vůbec neloupe.mám sestřenku a ta má taky chameleona.(má samičku)stále mi radí že je moc malí aby se svlíkal.jenže když sem ho dostala pod stromeček,tak se sice neloupal,ale po týdnu ano.a tet vůbec.mám ho teprve 2měsíce.a je mu 3-4 měsíce,vysoký je 5-6cm.dávám mu cvrči,a stále jí akorát to svlíkání.rosím ho 2deně.teplota je stále normální,na noc mu vždy zhasnu.beru si ho 6deně.(po hodině)ráno a večer mu dám cvrčka.pije dobře,už jsem ho viděla jak olizuje stěnu,a pije z misky.rostliny má 2umělé,a 1živou.podestýlku má jako kamení.má tam jednu zářivku UVB,a 2 zářivku na vitamíny.(zářivku na vitamíny nemám ale budu)prosím poradte,co mám dělat,aby se mi loupal!!!!!!děkuji..:)Bella ještě jednou děkuji za poradění.(jestli nějaké bude):/
Re: chameleon jemenský
(Radek, 4. 2. 2013 21:12)
Svléká se když povyroste.Jestli to správně chápu,dostává jednoho crčka ráno a jednoho večer.To je málo.Dát mu tolik,kolik sní,hlavně když je takhle mladej,a pak klidně jednou za týden jednodenní půst.Rosit je nejlepší na rostliny,ale nestříkat na něj,většinou se lekají a pokud se bude svlékat,mohla by se mu přilepit pokožka.
Brát ho šestkrát denně do ruky ho může stresovat,není to kotě.Mám sice pardálise,kterej chce ven kdykoliv je někdo v blízkosti,ale ten mi připadá,že je nějak úchylnej.Jakou teplotu má mít chamík píšu v článku nahoře.
Nevím, co je zářivka na vitamíny.Potřebují světlo s podílem UVB a dále tepelný zdroj,nejčastěji obyčejnou žárovku,pod kterou se nahřívají a vytápíme tím terárium.
Potravu mu obden posypat směsí vitamínů a minerálů,jak je taky popsáno v článku nahoře.
Chovu zdar
chameleom
(jan janku, 3. 2. 2013 8:38)polehava me nezere napije a ani uz nema sili lezt co tsim
taki ho chci mít.....
(vojta, 25. 1. 2013 21:05)Taki bich chtěl mít chameleona jemenského.Prý ho dostanu na narozeniny......
chameleon jemenský
(re:radek, 28. 3. 2013 8:53)